15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

15 rocznica

15 lat po śmierci św. Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla naszego kraju i całego świata czasie warto wrócić na nauczania papieża Polaka. Warto przypomnieć sobie Jego słowa „Nie lękajcie się” i wyjątkowy dla nas czas pontyfikatu Jana Pawła II, który dodawał nam siły w ciężkich chwilach.

15 lat temu cały świat zapłakał. Do domu Ojca odszedł ukochany papież Jan Paweł II. Karol Wojtyła miał 85 lat.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37 w 27. roku swego pontyfikatu, jako jeden z najdłużej zasiadających na tronie Piotrowym biskupów Rzymu. To był jeden z najważniejszych pontyfikatów w dziejach Kościoła; pontyfikat wielu przełomów, otwarcia wobec innych religii i wyznań, odważnych gestów i ponad stu zagranicznych pielgrzymek. Polski papież zmarł w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, które sam ustanowił w 2000 roku, kanonizując siostrę Faustynę Kowalską. Kard. Stanisław Dziwisz poprosił, by, by 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i prosić o ustanie epidemii. Osobisty sekretarz papieża Polaka zachęca, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu.

Św. Jan Paweł przypominał nam o wielkiej roli naszej Ojczyzny, mówił o wadze sumienia, które należy nieustannie kształtować oraz konieczności stawiania sobie coraz wyższych wymagań.

1. Pierwszą pielgrzymkę do Polski Jan Paweł II odbył już w czerwcu 1979, a ostatnią w sierpniu 2002 roku. ”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” - to jedne z najsłynniejszych i najbardziej przez nas pamiętanych słów św. Jana Pawła II. Słowa te dodały nam sił i wiary w to, że zmiany są możliwe, a Polska będzie mogła zostać w końcu wolnym krajem.

 Niech Zstapi Duch Twoj

Wyświetl film YouTube ”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”

 

2. Jan Paweł II nauczył nas, że każdy ma do spełnienia w życiu jakąś misję. Pokazał swoim życiem, co to znaczy żyć dla prawdy, być wierny sobie i bronić wartości, nawet jeśli po drodze musimy przezwyciężyć wiele trudności. Słowa „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte” są wciąż aktualne i dotyczą nie tylko młodych.

 nie mozna zdezerterowac

Wyświetl film YouTube ”Nie można zdezerterować”

 

3. Kolejne bardzo ważne słowa wypowiedziane zostały przez św. Jana Pawła II w Masłowie k. Kielc, podczas pielgrzymki do kraju w 1991 r. Ojciec Święty upominał się wtedy o sprawiedliwą Polskę, która trwa przy wartościach, które ukształtowały nasz kraj. Mówił wtedy: „To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć!„. To słowa przejmująco brzmią do dziś i nadal są dla nas wezwaniem do miłości Ojczyzny.

to jest moja matka ta ojczyzna 
 
 
 
 

4. W Krakowie 10.06.1979 r. Jan Paweł II pytał czy o to, czy Bogu można powiedzieć NIE? Uczył, że życie w jedności z Chrystusem, który przez swoją śmierć przywrócił nam życie, powinno wierzącym dawać siłę, która pozwala zmieniać na lepsze siebie, rodzinę i w konsekwencji kraj i świat. Wyjaśniał na czym polega prawdziwa wolność i mówił o tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji naszej ojczyzny.

Czy Bogu mozna powiedziec nie 
 
 

5. Nasz wielki rodak Papież Jan Paweł II całym swoim życiem i umieraniem opowiadał się i świadczył, że życie człowieka jest święte. 4 czerwca 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Kalisz i tam w czasie Mszy Św. w sanktuarium św. Józefa padły często cytowane słowa. „Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam: naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości. Wierzcie mi nie było mi łatwo tego powiedzieć z myślą o moim narodzie”. Razem z Janem Pawłem II Mszę Św. koncelebrowali m.in. księża, byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau.

Jan Paweł II 1997 Kalisz Homilia cz 3 
 
 

Na koniec coś wyjątkowego. Jan Paweł II i… śpiew - czyli „Barka” pod oknem papieskim.

spiew Barka